Hashimoto - Dzieci

Wyimek z książki "Jak żyć z Hashimoto?"

..."Choroba Hashimoto u dzieci
Dzieci również mogą zachorować na Hashimoto. Jeśli rodzice lub rodzeństwo cierpią na chorobę Hashimoto bądź na inne schorzenia autoimmunologiczne, możemy spodziewać się wystąpienia choroby u dziecka. Nie jest to jednoznaczne, że dziecko musi zachorować na Hashimoto. Jeśli jednak występują wyraźne objawy, powinniśmy pójść z dzieckiem do lekarza endokrynologa. Jednorazowe badanie stwierdzające normalny poziom hormonów tarczycy i nieobecność antyciał daje tylko chwilowy obraz. Jest możliwe, że nasze dziecko zachoruje na chorobę Hashimoto później.

Dlatego też, jeśli tylko pojawią się objawy budzące niepokój, powinniśmy powtórzyć badania.
Często dochodzi do ujawnienia się choroby z powodu przestrojenia hormonalnego w okresie dojrzewania. Jeśli dziecko już zachorowało, konieczne są regularne kontrole poziomu hormonów tarczycy, ponieważ w okresie rozwoju wartości te mogą szybko się zmienić.

Choroba Hashimoto a zespół ADHD

Przy każdym podejrzeniu o zespół ADHD należy wykluczyć autoimmunologiczną chorobę tarczycy, która może być jego przyczyną. W tym przypadku nie wystarczy tylko zbadanie poziomu TSH. Dodatkowo należy zbadać poziom fT3 i fT4. Powinna być zbadana obecność przeciwciał TPO i TG. Niezbędna jest ultrasonografia tarczycy. Często dzieci i młodzież mają błędnie rozpoznawany zespół ADHD, a w rzeczywistości cierpią na autoimmunologiczną chorobę tarczycy. Aby nie przegapić możliwej choroby Hashimoto, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Leczenie dzieci L-tyroksyną nie różni się zasadniczo od leczenia dorosłych. Jednak dozowanie jest zależne od wagi i etapu rozwoju dziecka. Właściwe „ustawienie” hormonów może zająć nam sporo czasu. Zanim nastąpi poprawa, musimy uzbroić sie w cierpliwość. Przez cały ten czas niezbędne jest wsparcie lekarza endokrynologa.

Ultrasonografia tarczycy u dzieci

Według najnowszych badań w początkowej fazie choroby zmiany w ultrasonograficznym obrazie tarczycy można zauważyć tylko u 37% dzieci.
W ciągu siedmiu miesięcy, u 50% dzieci, pojawia się charakterystyczny dla Hashimoto obraz tarczycy. Jednak u niektórych nawet przez kilka lat zmiany są niezauważalne. Badania te ukazują raz jeszcze, że przy diagnozie i leczeniu choroby Hashimoto zawsze musimy zwracać uwagę na całokształt obrazu (objawy, poziom antyciał, USG)..."

Kontakt i adres sklepu

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefony kontaktowe:
+48 22 635 95 75;
+48 666 513 801;
+48 666 504 196;
Poradniki i badania
www.sklep.hashimoto.pl
Odbiór książek i badań,
w siedzibie ul. Nalewki 5
od poniedziałku do piątku
w godz. 13.00-15.00

Linki - audycja, artykuły
Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.