Dalajlama zapytany o to, co najbardziej zadziwia go w ludzkości, odpowiedział:
"Człowiek, ponieważ poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze. Następnie poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc."
Fragment z książki "Jak żyć z Hashimoto".
..."Co to jest HPU?
HPU jest skrótem od Hämopyrrollaktamurie. Inna nazwa to Kryptopyrrolurie (KPU).
HPU jest dziś jeszcze mało znanym, wrodzonym zaburzeniem przemiany materii (poryfiny).
Pirole tworzą w organizmie człowieka nierozpuszczalne związki z cynkiem i witaminą B6. Osoby dotknięte tą przypadłością wydalają z moczem wzmożoną ilość piroli. Doprowadza to do niedoboru cynku i 5-fosforanu pirydoksalu (witamina B6), którego nie jest w stanie zrównoważyć normalna dieta.
Witamina B6 jest konieczna miedzy innymi do produkcji witaminy B3, poprzez co może dojść do dodatkowego niedoboru witaminy B3. Także braki chromu, manganu i magnezu mogą być spowodowane niedostatkiem witaminy B6. Czasem obserwujemy wzmożoną koncentrację miedzi we krwi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu histaminy i IgA. Wszystkie te objawy występują niekiedy dopiero w dorosłym wieku pod wpływem stresu. W normalnych warunkach choroba może przebiegać bezobjawowo lub z nielicznymi objawami i wybucha pod wpływem psychicznego lub fizycznego stresu. Schorzenie to często występuje rodzinnie.
Wielu dotkniętych HPU cierpi jednocześnie na nietolerancję glutenu, przy której nie można jeść żadnych produktów zawierających pszenicę. Często obserwuje się u nich niestabilność poziomu cukru we krwi z tendencją do hipoglikemii. Charakterystycznym objawem jest brak możliwości zapamiętania snów, występujący ze względu na niski poziom witaminy B6.
HPU może wywoływać podobne objawy jak choroba Hashimoto. Mogą mu towarzyszyć rożne nietypowe zjawiska autoimmunologiczne, jak na przykład występowanie antyciał tarczycy. Także objawy przypominające ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) mogą być spowodowane przez HPU. Aby móc zastosować sensowną terapię, ważnym jest rozróżnienie tych chorób. Choroba Hashimoto może także współwystępować z HPU, co ewentualnie wyjaśnia, dlaczego niektórzy chorzy mają więcej objawów niż inni. To przypuszczenie jednak musi zostać dopiero poparte dalszymi badaniami.
depresja,
bóle stawów,
stany lękowe,
anemia,
niemiły zapach oddechu i ciała,
białe plamy na paznokciach,
ciasne ustawienie zębów w górnej szczęce,
reakcje alergiczne,
nietolerancja lekarstw,
bóle w górze brzucha,
migreny,
brak możliwości zapamiętania snów,
hipoglikemia, cukrzyca typu II,
wrażliwość na światło,
wypadanie włosów,
szybkie męczenie się,
niskie ciśnienie krwi,
łatwa zapadalność na infekcje,
objawy neurologiczne, psychozy,
kłopoty z krótką pamięcią i zapamiętywaniem nazwisk,
pogarszający się charakter pisma,
motoryczny i psychiczny niepokój,
nadpobudliwość,
zaburzenia koncentracji,
nietypowe zjawiska autoimmunologiczne.
HPU może być zdiagnozowane poprzez stwierdzenie zwiększonego wydzielania piroli w porannym moczu.
Badanie to jest wykonywane przez nieliczne wyspecjalizowane laboratoria.
Leczenie polega na podawaniu dużych dawek cynku i witaminy B6 (fosforanu pirydoksalu) oraz wielu innych witamin, minerałów i mikroelementów. Dawka musi być dopasowana indywidualnie. Należy rozpocząć od niskiej dawki i stopniowo ją zwiększać. Czasem mija wiele miesięcy, zanim nastąpi poprawa.
Należy zachować ostrożność w czasie leczenia, ponieważ zbyt wysokie dawki lub nadmiernie szybkie ich zwiększanie mogą wywołać stany depresyjne i psychozy. Zapamiętywanie snów wraca po wystarczającym uzupełnieniu braków cynku i witaminy B6. W celu uniknięcia zaburzeń snu, suplementy nie powinny być przyjmowane wieczorem.
Długotrwale i wysoko dozowane przyjmowanie witaminy B6 i cynku powinien zawsze nadzorować lekarz.
Dalsze badania nad HPU są konieczne dla lepszego zrozumienia znaczenia i leczenia tej choroby. Także jej związek z chorobą Hashimoto jest obecnie dalej badany.
Strona www.hashimoto.pl poświęcona jest chorobie Hashimoto, najczęściej występującej chorobie autoimmunizacynej. Około 40 chorób zalicza się do autoimmunizacyjnych m.in. chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa - Basedowa, cukrzycę (typ 1), choroby reumatyczne, chorobę Crohna, celiakię, miastenię i inne. Jedną z pierwszych tu omawianych, jest choroba Hashimoto. Każdego dnia, borykamy się z jej uciążliwością.
Zobacz spis treści