Dalajlama zapytany o to, co najbardziej zadziwia go w ludzkości, odpowiedział:
"Człowiek, ponieważ poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze. Następnie poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc."
Fragment z książki "Jak żyć z Hashimoto" Poradnik dla pacjenta
..."U pacjentów z autoimmunologicznym schorzeniem reumatycznym (pierwotnie przewlekłym zapaleniem wielostawowym lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym, zespołem Sjögrena, zapaleniem stawów kręgosłupa, twardziną skóry i innymi) w przebiegu tych schorzeń może również powstać autoimmunologiczna choroba tarczycy (choroba Hashimoto).
Również w przypadku gdy najpierw pojawiła się autoimmunologiczna choroba tarczycy może później dodatkowo dojść do powstania schorzenia reumatycznego. Wtedy jest potrzebna opieka reumatologa i endokrynologa. Aby wykluczyć występowanie choroby z grupy schorzeń reumatycznych nie wystarczy oznaczyć czynniki reumatoidalne we krwi. Także w przypadku gdy nie stwierdza się żadnych zwracających uwagi wartości w badaniach krwi, może występować schorzenie reumatyczne. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby z kręgu schorzeń reumatycznych, Państwa partnerem do rozmów jest reumatolog..."
Strona www.hashimoto.pl poświęcona jest chorobie Hashimoto, najczęściej występującej chorobie autoimmunizacynej. Około 40 chorób zalicza się do autoimmunizacyjnych m.in. chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa - Basedowa, cukrzycę (typ 1), choroby reumatyczne, chorobę Crohna, celiakię, miastenię i inne. Jedną z pierwszych tu omawianych, jest choroba Hashimoto. Każdego dnia, borykamy się z jej uciążliwością.
Zobacz spis treści